Dirençli Epilepsi Tedavisinde Ketojenik Diyet Tedavisi

KETOJENİK DİYET  ve UYGULAMASI

NEDİR: Ketojenik diyet  yüksek yağ, çok düşük karbonhidrat ve yeterli protein içeriğinden oluşan, vücuda keton cisimcikleri ürettirmeyi hedefleyen bir diyet çeşididir. vücutta üretilen keton cisimcikleri ile beynin glikoz yerine keton kullanımı sağlanarak  aktif nöbet odaklarının baskılanması amaçlanır.

KİMLERE UYGULANABİLİR: Günümüzde ketojenik diyet dirençli epilepsi vakalarında bu konuda eğitimli ve yetkin çocuk nörolojisi doktoru ve diyetisyen kontrolünde uygulanan, etkinliği kanıtlanmış ve resmi onay almış bir tedavi yöntemidir.

Ayrıca otizim, beyin tümörleri, multipl skleroz ve demansla giden hastalıklarda da deneme amaçlı kullanılmaktadır.

ETKİNLİĞİ: Ketojenik diyet doğru vaka seçilmesi ve etkin şekilde uygulanması durumunda 1/3 oranında %80 den fazla nöbet azalması, 1/3 vakada %50 den fazla nöbet azalması , öğrenme becerilerinde atış sağlayabilmektedir. Tam nöbetsizlik hastalarda ilaç kesimi mümkün olmaktadır.

NASIL UYGULANIR: Bir tedavi çeşidi olarak kullanılmakta olan ketojenik diyet öncesinde, diyete uygunluk açısından hastanın ayrıntılı olarak değerlendirilmesi, diyeti uygulayacak bakım veren kişinin yeterli eğitimleri alması, yan etkiler ve uygulamanın doğruluğu açısından tedavi süresince bu konuda eğitimli çocuk nörolojisi uzman doktoru ve uzman diyetisyen tarafından 1-3 ay aralarla hastane ziyaretleri ve diğer zamanlarda telefon, e mail vs yoluyla yakından izlenmesi gerekmektedir.

Ketojenik diyet,  merkezimizde çocuk nörolojisi uzman doktorlarımız ve gönüllü diyetisyenimiz kontrolünde uygulanmaktadır.

Haberler

DİLEK VE ÖNERİLERİNİZ, BİZİM İÇİN ÖNEMLİDİR !
FORMA GİDİN
Tc Sağlık Bakanlığı Dumansız Hava Sahası Saglıkla Buluşma Noktası Sabim ALO 184 ALO 113 Ulakbim İlacım TMO Bimer ALO 150 ALO 191 E-Öğrenme E-Nabız E-Devlet Web Uygulamaları Bilgi Edinme ÇSGB Elektironik Belge Doğrulama Sistemi Evde Sağlık Yönetim Sistemi Giriş Evde Sağlık